9 listopada 2017 roku odbyły się w naszej szkole obchody Narodowego Święta Niepodległości.
Uczniowie klas I-III Szkoły Podstawowej uczcili pamięć Polaków, którzy oddali życie za naszą wolność, ubierając się w barwy narodowe i przypinając do strojów kotyliony. Pani Agnieszka Horabik przygotowała scenariusz zajęć dla wszystkich klas edukacji wczesnoszkolnej.
W czasie lekcji poruszana była tematyka patriotyzmu, symboli narodowych i ważnych postaci historycznych. W klasach odśpiewano hymn Polski. Każda z klas przygotowała gazetkę w swojej sali lekcyjnej, upamiętniającą wydarzenia z 11 listopada 1918 roku. Na korytarzach również zostały
wykonane gazetki z symbolami narodowymi, flagą, godłem, tekstem hymnu oraz wierszami patriotycznymi.
Opiekunki MS

 

Dekoracje przemówiły
Tegoroczne Święto Niepodległości  adresowane do uczniów Szkoły Podstawowej nr 2 w Brwinowie wiązało się z omówieniem patriotycznych treści, które przedstawiały  dekoracje przygotowane przez Panią Aldonę Pomianowską. Grupa uczniów klasy VI c  i VII b stanęła w obliczu trudnego zadania – przybliżenia wydarzeń historycznych związanych z okresem zaborów.
Pierwszy obraz – spalona chata wiązał się z wybuchem powstania listopadowego, kolejny zaś przenosił nas do ośnieżonego lasu. Powstanie styczniowe przypomniała także Martyna Szamota uosabiająca oddanie kobiet polskich, które przekazały swoją biżuterię, aby uzbroić walczących.
Następnie Zosia Żmigrodzka odczytała list pisany ręką małej dziewczynki tęskniącej za tatą – powstańcem styczniowym. Wzruszenie wywołała także pieśń „Miejcie nadzieję…” zaśpiewana przez szkolny chór pracujący pod czujnym okiem Pani Lidii Jarząbek.
Uczniowie klasy IV a i Denis Lisovitskiy z VII b  przypomnieli nam o bohaterskiej postawie dzieci z Wrześni czynnie stawiających opór wobec germanizacji. Po tej scence chór odśpiewał „Rotę”.
Z wielką radością przywitano również słowa „My I Brygada…”.
I wtedy …ożywił się Marszałek Piłsudski -wspaniale  ucharakteryzowany Michał Żebrowski oraz Ignacy Paderewski  (Stefan Batory) rozmawiający z prezydentem Stanów Zjednoczonych  Woodrowem Wilsonem (Dawidem Bajszczakiem), a na dźwięk  „Murów” odrodziła się Polska (w tej roli Karina Kubaszewska). Radość i nadzieję podkreśliła  pieśń chóru  wykonującego  „Do przodu Polsko”.
Inscenizację przygotowali uczniowie klasy IV a, VI c, VII b i  III b gimnazjum.
Dekoracje – Pani Aldona Pomianowska
Oprawa muzyczna – szkolny chór pod kierunkiem Pani Lidii Jarząbek
Scenariusz i reżyseria – Pani Beata Wiśniewska

 

NARODOWE ŚWIĘTO NIEPODLEGŁOŚCI W GIMNAZJUM I LICEUM

09.11.17 r. (czwartek) odbyła się uroczysta akademia związana z obchodami 99. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. W tym roku pierwszy raz uroczystość wspólnie przygotowały klasy Liceum (I a) i Gimnazjum (III c) pod opieką p. Agnieszki Kurządkowskiej, nauczycielki języka polskiego.
Uczniowie prowadzący apel: Jakub Celak (I a) i Jakub Soboń (I a) przypomnieli wszystkim zebranym historię walk o niepodległość, poczynając od insurekcji kościuszkowskiej. Następnie osoby recytujące wiersze przeprowadziły słuchaczy przez powstanie listopadowe, Wielką Emigrację, powstanie styczniowe, aby zakończyć apel wspomnieniem tworzenia się Legionów w 1914r. i radości z odzyskania niepodległości w roku 1918.
Chór dziewcząt z obu szkół zaśpiewał „Rotę ” M. Konopnickiej, Joanna Wołoszyk (III c) zaśpiewała pieśń z okresu powstania styczniowego ,,W krwawym polu srebrne ptaszę”, Anna Pytlakowska (I a) wykonała utwór J. Pietrzaka ,,Taki kraj”.
Oprawę muzyczną zapewnił Mateusz Hintz (uczeń klasy II a LO oraz szkoły muzycznej II stopnia), który zaprezentował również poloneza we własnej kompozycji.

Agnieszka Kurządkowska, nauczycielka języka polskiego