Dzień Bezpiecznego Internetu w naszej szkole – fotorelacja i opis

DSC_0108

DSC_0104

DSC_0106

 

Dzień Bezpiecznego Internetu Inicjatywa w ZSO w Brwinowie w Zespole Szkół Ogólnokształcących w Brwinowie.

Celem inicjatywy jest propagowanie bezpiecznego korzystania z cyberprzestrzeni, zachęcenie do właściwych zachowań w cyberprzestrzeni.

Przebieg akcji

Zgłosiliśmy inicjatywę na portalu www.dbi.pl, włączając się jednocześnie w ogólnopolskie obchody oraz biorąc udział w konkursie na najciekawszą inicjatywę Dnia Bezpiecznego Internetu 2015. Organizatorem obchodów i konkursu jest Naukowa i Akademicka Sieć Komputerowa (NASK) oraz Fundacja Dzieci Niczyje (FDN), które tworzą Polskie Centrum Programu Safer Internet.

Głównym partnerem konkursu jest Fundacja Orange.

Patronat honorowy nad akcją objęła Minister Edukacji Narodowej, Rzecznik Praw Dziecka, Minister Nauki i Szkolnictwa Wyższego, Minister Administracji i Cyfryzacji oraz Urząd Komunikacji Elektronicznej.

W ramach akcji:

 1. Na lekcjach informatyki i zajęciach komputerowych uczniowie odbyli kurs na platformie e-learning www.fdn.pl/kursy Lekcje bezpieczeństwa on-line promujące bezpieczeństwo w Internecie. Uczniowie otrzymali dyplomy ukończenia kursu.
 2. Na godzinach wychowawczych wychowawcy przeprowadzili lekcje o bezpieczeństwie w Internecie
 3. Uczniowie klas VI i V odbyli spotkanie z koordynatorem ds. profilaktyki dzieci i młodzieży Straży Miejskiej – pogadanka „Bezpieczni w sieci”
 4. Przygotowaliśmy gazetki ścienne plakaty i informacje, promujące bezpieczeństwo w sieci
 5. Przeprowadziliśmy konkursy
  1. „Razem tworzymy lepszy Internet” „Stop cyberprzemocy”
   • szkoła podstawowa klas 1-3 – rysunek
   • szkoła podstawowa klasy IV-VI – plakat, gazetka –ulotka, komiks
   • gimnazjum – prezentacja multimedialna, spot reklamujący bezpieczeństwo w Internecie, film, plakat
  2. Wielki Test Wiedzy o Bezpieczeństwie w Internecie – gimnazjum
 6. 12 lutego 2015 r. w naszej szkole odbyły się uroczyste apele dla szkoły podstawowej i gimnazjum, które były podsumowaniem inicjatywy trwającej w naszej szkole od blisko dwóch miesięcy – „Dzień Bezpiecznego Internetu. Razem tworzymy lepszy Internet”.

Zaproszony gość – pan Michał Furmankiewicz – przedstawiciel firmy Microsoft przeprowadził pogadankę „Bądź bezpieczny w Internecie”. Temat pobudził uczniów do burzliwej dyskusji, a na koniec Pan Michał otrzymał gromkie brawa.

Pani komisarz Dorota Nowak – gość z Komendy Powiatowej Policji uświadamiała naszą młodzież, że świat Internetu jest integralną częścią świata rzeczywistego i że nasze zachowanie w cyberprzestrzeni przenosi się czasami gorzkimi konsekwencjami do tzw. „Realu” (pogadanka „Nie bądź przestępcą w Internecie”). Prelekcja Pani Doroty spotkała się z dużym zainteresowaniem, czego dowodem była dyskusje z młodzieżą i burzliwe oklaski po wystąpieniu.

Na apelu obecna była również pani Mirosława Kosiaty z Biura Promocji Gminy Brwinów. Apel bardzo podobał się, liczne zdjęcia z opisami zostały umieszczone na stronie gminy – na portalu facebook

Krótki program artystyczny Teleturniej Milionerzy z Anią Maleszewską z III a gim. i Karolem Sucheckim-Tuszyńskim z II a rozbawił wszystkich, podsumowując jednocześnie najistotniejsze treści promowane w akcji DBI.

Uczniowie w ramach konkursu „Dzień Bezpiecznego Internetu. Razem tworzymy lepszy Internet” przygotowali bardzo dużo pięknych prac, które zawisły na gazetka ściennych w szkole. Najlepsze prace zostały nagrodzone dyplomami i upominkami.

Nagrodzeni zostali również uczestnicy szkolnego, gimnazjalnego Wielkiego testu wiedzy o bezpieczeństwie w Internecie, którzy osiągnęli najlepsze wyniki.

Sponsorami licznych upominków, które otrzymali uczniowie wyróżnieni w konkursach byli:

 • Firma DECSOFT S.A. jest polską spółką informatyczną świadczącą zaawansowane technologicznie usługi
 • Firma Comarch – producent i dostawca nowoczesnych systemów informatycznych
 • PZU
 • Pan Mariusz Baranowski – radny powiatu pruszkowskiego
 • PZU
 1. 17 lutego swój apel mieli uczniowie klas 1-3 szkoły podstawowej – oni również otrzymali wyróżnienia i nagrody za udział w konkursach.
 2. 5 marca – pogadanka dla rodziców podczas zebrań – „Pomyśl zanim wrzucisz” „Czy wiesz co robi Twoje dziecko w Internecie”
 3. O naszej akcji głośno mediach
  1. Na początku lutego udzieliliśmy wywiadu zachodniomazowieckiemu radiu BOGORIA
  2. 12 lutego apel dla szkoły podstawowej został nagrany przez pruszkowską telewizję – Tel-Kab – program emitowany był wielokrotnie w lokalnej telewizji kablowej
  3. Sprawozdanie z akcji są na oficjalnej stronie Gminy Brwinów www.brwinow.pl
  4. Pisała o nas gazeta Ratusz – Biuletyn informacyjny Urzędu Gminy Brwinów – nr 42 – 24 lutego 2015 r.
  5. Oczywiście również na naszej szkolnej stronie www.zsobrwinow.pl możemy poczytać o akcji
 4. Poza tym planujemy
  1. Opracować szkolną procedurę postępowania w przypadku stwierdzenia cyberprzemocy.
  2. Podsumować obchody DBI na stronie internetowej szkoły i gminy oraz w sprawozdaniu dla organizatora akcji (FDN, NASK).
 1. Koniec oficjalnej akcji – 31 marzec 2015 r. – ale oczywiście nie zamierzamy z tą datą zakończyć propagowania bezpiecznych i kulturalnych zachowań w sieci – będziemy działać do końca cyberświata i o jeden dzień dłużej .

Koordynator inicjatywy Anna Słowikowska

dyzurnet

telefony