Kiedy jesienią klasa III b omawiała tematy związane z bezpieczeństwem, dzieci wpadły na pomysł, że chętnie pojechałyby na wycieczkę rowerową z rodzicami, wychowawczynią i kolegami z klasy. Pomysł dojrzewał, czekał na dobrą pogodę i właściwy czas. W piękną, słoneczną niedzielę 12 czerwca 2016 udało się go wprowadzić w życie.

Celem naszej wycieczki było upowszechnianie jazdy na rowerze jako sposobu na wspólne spędzanie czasu z rodzicami i kolegami oraz kształtowanie zamiłowania do aktywnego spędzania czasu. Za punkt docelowy obraliśmy sobie nowoczesny plac zabaw w Grodzisku Mazowieckim. Miejscem spotkania była szkole a trasa liczyły 10,5 km w jedną stronę czyli nasi trzecioklasiści przejechali tego dnia ponad 20 km. Jechaliśmy ścieżką rowerową do Podkowy Leśnej, potem bocznymi ulicami przez Milanówek i dalej ścieżką rowerową do Grodziska.
Na starcie stanęła 23 osobowa ekipa rowerzystów – dużych i małych, wyposażona w kaski, kamizelki odblaskowe i światła, a także apteczkę. Aby sprawnie i bezpiecznie pokonać trasę, podzieliliśmy się na dwie grupy do 15 osób, w której każde z dzieci było pod opieką swojego rodzica. Rozpoczęliśmy od przypomnienia zasad bezpieczeństwa i ustaliliśmy sygnał do zatrzymania. W drodze naszym wsparciem technicznym był samochód z bagażnikiem rowerowym, kompletem kluczyków i zapasowymi dętkami – na szczęście nie był nam potrzebny.
Dzieci dotarły do parku, lekko zmęczone, ale zadowolone z siebie. Po ukoronowaniu zdobytego celu lodami, nasi uczniowie z radością oddali się wspólnej zabawie, a dla rodziców była to okazja do miłych rozmów i integracji. Wróciliśmy pod szkołę tą samą drogą, bezpiecznie i w pełnym składzie, a dzieci mimo odczuwania mięśni nóg były bardzo zadowolone z wyprawy, a ich wychowawczyni dumna ze swoich uczniów.
Agnieszka Horabik