świetlicaDrodzy Rodzice! Na początku roku szkolnego obiecaliśmy Państwu (raz na kwartał) porcję wiadomości z życia naszej świetlicy. Inicjatywa redagowania gazetki specjalnie dla rodziców naszych podopiecznych powstała w ubiegłym roku szkolnym i została bardzo ciepło przyjęta (przynajmniej takie głosy do nas dochodziły). Dlatego też i w tym roku postanowiliśmy kontynuować tę formę komunikacji z Państwem (chociaż zawsze zachęcamy i pozostajemy otwarci na rozmowę bezpośrednią).

Tak oto powstało kolejne wydanie “Świetlicowych Nowin”, w którym napiszemy krótko o tym, co wydarzyło się u nas we wrześniu, październiku, listopadzie i grudniu. Zachęcamy serdecznie do lektury, ale również do odwiedzania strony internetowej szkoły, gdzie można obejrzeć fotorelacje z naszych imprez. A więc zaczynamy!

Wrzesień. Po wakacyjnej przerwie znów zawitaliśmy do szkoły. Niektóre dzieci rozpoczęły kolejny rok nauki, dla innych – Pierwszaków i części Zerówkowiczów – było to nowe, bardzo ważne wydarzenie w życiu. Nasi uczniowie szybko zaadaptowali się
w nowym otoczeniu, nie tylko swoich klasach, ale i salach świetlicowych. Trzeba było powoli zapomnieć o wakacyjnej aurze, jednak aby pozostać choć chwilę dłużej
w błogim nastroju rozmawialiśmy z dziećmi o ich marzeniach. Podczas rozmów, które jednocześnie były doskonałym ćwiczeniem wypowiadania się na forum grupy, dowiedzieliśmy się o czym marzą nasze dzieci – jedni chcieli mieć wymarzone zabawki, inni marzyli o śpiewaniu na scenie, jeszcze inni, by mieć w domu własną salę zabaw z kulkowym basenem czy maszynę do robienia deserów. Aby dzieci mogły się wyrazić
w innej formie niż słowna, postanowiliśmy zorganizować dla nich konkurs plastyczny
pt. “Moje największe marzenie”. Dostaliśmy ponad 20 fantastycznych prac.
Trudno było wybrać te najlepsze. Po długim namyśle jury postanowiło uhonorować:

I miejscem Maćka Sosnowskiego z klasy 1 D, II miejscem Lidię Steciuk z klasy 0 C, III miejscem Zuzię Siwiec z klasy 1 D. Wyróżnienia natomiast otrzymali: Miłosz Nawrocki (1 A), Tomasz Zaremba (0B), Mariola Koperwas (2c) oraz Paulina Bosak (0A) Zwycięzcy nagrodzeni zostali miłymi nagrodami. My gratulujemy serdecznie na równi laureatom jak i wszystkim biorącym udział w konkursie dzieciom za ich wspaniałe prace!

Październik. Już pod koniec wakacji, planując wydarzenia na nadchodzący rok, wpadliśmy na pomysł zorganizowania naszym podopiecznym i rodzicom imprezy plenerowej. Jednogłośnie poparliśmy pomysł ogniska z pieczeniem kiełbasek. Nie ma
w najbliższej okolicy szkoły urokliwszego miejsca na takie spotkanie, niż przepiękny ogród otaczający willę Bartkiewiczówkę, którymi opiekuje się Towarzystwo Przyjaciół Brwinowa. W tym miejscu pragniemy raz jeszcze serdecznie podziękować Paniom z TPB za możliwość zorganizowania naszej imprezy, ich otwartość i życzliwość oraz zapewnienie dzieciom dodatkowych atrakcji.

Nasze ognisko odbyło się 9 października. Cały tydzień martwiliśmy się o pogodę. Jednak czwartek był wyjątkowy! Ciepły i słoneczny! Na imprezę przybyło bardzo dużo rodziców i dzieci. Zgodnie z planem było pieczenie kiełbasek i śpiewy przy akompaniamencie p. Ryszarda Krzywika, który jak zawsze zadbał o muzyczną oprawę spotkania. Musimy w tym miejscu zaznaczyć również Państwa udział – stoły wręcz uginały się od ilości pysznego jedzenia, które wszyscy ze smakiem zajadali, szczególnie dzieci, którym sprzyjało świeże powietrze.

Obszerniejsza relacja wraz ze zdjęciami z imprezy zamieszczona została na stronie szkoły (w zakładce “Świetlica”).

Listopad to miesiąc ciekawych spotkań i szalonej zabawy. Oto krótkie relacje (zamieszczone wcześniej na stronie szkoły). W piątek 7 listopada, w ramach obchodów Hubertusa – święta myśliwych i leśników, odbyło się w świetlicy bardzo ciekawe spotkanie. Naszymi gośćmi byli Panowie Ernest Pietrzyk i Oskar Pietrzyk, młodzi myśliwi od kilku lat związani z Zespołem Sygnalistów Myśliwskich Wojskowego Koła Łowieckiego „Przyszłość” z Grodziska Mazowieckiego. Przybyli Panowie opowiedzieli nam o swojej pasji związanej z myślistwem, przybliżyli myśliwskie zwyczaje oraz wyjaśnili co to jest kultura łowiecka. Zagrali nam również na najprawdziwszym rogu, objaśniając różne sygnały służące myśliwym do porozumiewania się w lesie. My natomiast mogliśmy z bliska podziwiać ich mundury oraz pamiątki i nagrody zdobyte przez wiele lat udziału w różnych konkursach. Dzieci bardzo aktywnie uczestniczyły w spotkaniu, maszerowały w rytm dźwięków instrumentów i z dużą wiedzą odpowiadały na pytania gości dotyczące lasu i jego mieszkańców. Spotkanie było pełne wrażeń!”

Drugim ważnym wydarzeniem listopada był Świetlicowy Bal Jesienny.” Nasza impreza odbyła się w poniedziałek 10 listopada. Tym razem powiedzieliśmy NIE wszędobylskim słodyczom i postawiliśmy na zdrowe warzywa i owoce. Bal rozpoczął się w auli szkolnej prezentacją jesiennych strojów. Dużą atrakcją były konkursy i tańce przy głośnej muzyce,
a przede wszystkim sceniczny występ rodziców, którzy nieświadomi zadania musieli przyozdobić swoje głowy „warzywnymi” opaskami i przedstawić zgromadzonej publiczności wiersz J. Brzechwy „Na straganie”. Wszyscy bez wyjątku poradzili sobie znakomicie ze swoją rolą, dostając gromkie brawa. Po zabawach w auli dzieci i rodzice udali się do świetlicy na zdrowy poczęstunek,m.in. warzywno-owocowe koreczki i inne przysmaki.

Po posiłku były jeszcze przez chwil kilka szalone tańce, po czym wszyscy z uśmiechami rozeszli się do swoich domów. Serdecznie dziękujemy za udział w naszej imprezie.
Jak zwykle przybyło dużo gości co nas, wychowawców, niezmiernie cieszy! Dziękujemy za fantastycznie przebrania oraz przyniesione warzywa, z których stworzyliśmy ten zdrowy, smaczny i kolorowy stół!”
 

Grudzień to wyjątkowy czas, gdyż powoli zbliżają się wyczekiwane przez wszystkich święta Bożego Narodzenia. Z tej okazji dzieci ze świetlicy przygotowały dla swoich najbliższych przedstawienie świąteczne. Nie były to tradycyjne jasełka a historie
z morałem. 12 grudnia w piątek aula szkolna wypełniła się przez licznie przybyłą publiczność. Wszyscy chcieli zobaczyć przedstawienia, które dzieci przygotowywały z tak wielkim zapałem i zaangażowaniem. Pokazaliśmy trzy historie: “Kłótnia przedświąteczna”, “Pierwsza Gwiazdka” oraz “O młynarzu Sylwestrze i Nowym Roku”. Każda z innym przesłaniem. Naszym zdaniem występ był wspaniały a dzieci fantastyczne. Jeśli zdarzyły się jakieś drobne potknięcia, to należy nam je wybaczyć, gdyż tak naprawdę najważniejsze jest zaangażowanie dzieci, ich odwaga, którą wykazały się występując przed tak dużą publicznością i radość z występów na scenie.

W tym miejscu wielkie podziękowania kierujemy do p. Aldony Pomianowskiej za przygotowanie przepięknej, bardzo pracochłonnej scenografii, p. Ryszardowi Krzywikowi za oprawę muzyczną, a także p. Aleksandrze Wnorowskiej, wychowawczyni świetlicy klas “0” za kreatywność i ogromne zaangażowanie w przygotowanie z dziećmi aniołów na kiermasz świąteczny. Państwu zaś tradycyjnie za zorganizowanie współnego, pysznego poczęstunku!

W dniu przedstawienia odbył się również wspomniany kiermasz anielski oraz finał konkursu “Na najpiękniejszego świątecznego Anioła”. Wszystkie prace były wyjątkowe, za wszystkie chcieliśmy serdecznie podziękować. W ręce dzieci trafiły dyplomy wręczone przez p. dyr. Annę Zalewską, a także słodkie upominki. My dodatkowo raz jeszcze pragniemy zaznaczyć kreatywność mam, którym również należą się przeogromne gratulacje: Mamie Bartosza Olesiejuka, Mamie Nadii Irzyk, Mamie Ani Słupczyńskiej, Mamie Emilii Bonarek oraz Wojtkowi Lesiakowi (praca samodzielna!) Wszystkie anioły zostały sprzedane podczas odbywającego się tuż po przedstawieniu anielskiego kiermaszu. Pieniądze zostaną tradycyjnie przeznaczone na zakup nowych gier lub zabawek do naszych świetlic.

Na koniec chcielibyśmy bardzo podziękować wszystkim rodzicom za zasilanie naszego funduszu świetlicowego (5 zł/mc). Jest to dla nas pomoc nieoceniona!

W kolejnym semestrze planujemy równie ciekawe przedsięwzięcia! Najbliższym (już
w lutym) będzie II Festiwal Piosenki Świetlicowej!

Marta Marcza