15 czerwca 2013 r. Zagroda otworzyła swoje podwoje w ramach akcji „Otwarte Ogrody”.  Z zaproszenia chętnie skorzystali czwartoklasiści, którzy na deskach wystawili spektakl „Próba” na motywach powieści „Ania z Zielonego Wzgórza”. W roli głównej wystąpiła romantyczna,
ale i żywiołowa Gabrysia Pawłowicz. Jej opiekunami byli pełna wdzięku Emilka Kuczborska i Hubert Więckowski, który  „jak przystało na prawdziwego Mateusza”  nie poradził sobie z kupnem materiału na sukienkę z bufiastymi rękawami. Aktorsko za to – bez zarzutu. Przyjaciółką Ani była Maja Matoga z rozkosznymi dołeczkami na policzkach. Srogą Panią Małgorzatę Linde odegrała Jagoda Matoga. Julia Skocińska doskonale zmierzyła się postacią Pani Barry. Magda

Teperek pięknie wyglądała za ladą sklepową, współtworzyła też scenografię. Zawiadowcę zagrał zawsze uśmiechnięty Kuba Misiurewicz. Koleżankami Ani były ciągnięta za warkocz przez Gilberta Zosia Nowicka i zachwycająca się recytacją Ani Patrycja Osmolak. Gilberta Blythe zagrał szóstoklasista – Maks Gałek. Srogim nauczycielem uroczej gromadki był Staś Korczykowski. Nad całością (czyli nad rozentuzjazmowanym tłumem) czuwała perfekcyjna Ola Obrycka.
Mamy nadzieję, że za rok Towarzystwo Przyjaciół Brwinowa znowu udostępni nam scenę w „Zagrodzie”.