14 października 2016 r. w naszej szkole to nie tylko Dzień Edukacji Narodowej, to także bardzo ważna data dla uczniów klas pierwszych. W tym, bowiem dniu odbyła się uroczystość ślubowania i pasowania dzieci na pełnoprawnych uczniów Zespołu Szkół Ogólnokształcących w Brwinowie.
Uczniowie klas pierwszych przygotowywali się do tej uroczystości od początku roku szkolnego. Uczyli się dzielnie wierszy i piosenek, wytrwale ćwiczyli podczas prób. Wreszcie nadszedł moment rozpoczęcia. Prowadząca powitała zaproszonych gości: dyrekcję szkoły, nauczycieli i rodziców, a szczególnie gorąco przywitała bohaterów uroczystości – uczniów klas pierwszych. Ponieważ Pierwszacy obawiali się pasowania, starsi uczniowie dodali im otuchy witając ich w progach naszej szkoły w imieniu całej braci szkolnej, zapewniając, że zawsze mogą na nich liczyć oraz opowiadając, czym jest pasowanie. Następnie Pierwszoklasiści deklamowali wiersze i śpiewali piosenki przygotowane specjalnie na tę okazję. Mimo stresu związanego z publicznym występem, dzieci świetnie poradziły sobie z mikrofonem. Publiczność nagrodziła ich gromkimi brawami. Swoją postawą uczniowie udowodnili, iż są gotowi do złożenia uroczystego ślubowania na sztandar szkoły. W niezwykle podniosłej atmosferze, przed pocztem sztandarowym Pierwszacy ślubowali być dobrymi Polakami, godnie reprezentować swoją szkołę, swym zachowaniem i nauką sprawiać radość rodzicom i nauczycielom. Po złożeniu ślubowania pani dyrektor Zofia Kowalczyk dokonała symbolicznego pasowania na ucznia. „Pasuję Cię na ucznia” – mówiła pani dyrektor, dotykając ołówkiem ramion swoich podopiecznych. W ten sposób uczniowie klas pierwszych zostali przyjęci do braci uczniowskiej. Ukoronowaniem aktu pasowania było wręczenie pamiątkowych dyplomów i legitymacji szkolnych oraz wykonanie pamiątkowych zdjęć.
Rodzicom gratulujemy tak wspaniałych pociech, a Pierwszakom życzymy wielu sukcesów, przyjaźni oraz samych radosnych chwil w murach naszej szkoły.

Wychowawczyni klasy I a
Marzena Przydatek