W większości miejsc już wystawy i artykuły świąteczne, ale w naszej Szkole jeszcze celebrujemy jesień. A jesień w październiku tego roku była przepiękna..Tym razem przerwy pomiędzy zajęciami sygnalizuje Anotnio Vivaldi i jedna z jego „Pór Roku” – Jesień. Utwór ten ma już 300 lat. Powstał w 1723 roku!!!! Swoją drogą, to ciekawe, czy jakiś utwór z naszych obecnych czasów będzie znany, grany i słuchany na całym świecie za 300 lat… Cztery pory roku (Le quattro stagioni) to cykl koncertów na skrzypce z towarzyszeniem orkiestry.

„Vivaldi był jednym z najbardziej znanych i podziwianych wirtuozów skrzypiec swoich czasów (uznawany jest również za jednego z najważniejszych kompozytorów epoki baroku, jako główny twórca koncertu solowego, gatunku wywodzącego się z concerto grosso. Jego wpływ we Włoszech i w całej Europie był znaczny, a jego miarą może być fakt, że Bach zaadaptował i przepisał więcej utworów Vivaldiego niż jakikolwiek inny muzyk. Zajmował się muzyką instrumentalną, zwłaszcza skrzypcową, ale także poświęconą wyjątkowo różnorodnym instrumentom, muzyką religijną i liryczną; stworzył znaczną liczbę koncertów, sonat, oper i utworów religijnych: chwalił się, że potrafi skomponować koncert szybciej niż kopista zdoła go przepisać.”

źródło: https://www.trenfo.com/pl/historia-pl/biografie-pl/antonio-vivaldi-6

Poniżej link do ciekawostek na temat Antonio Vivaldi:

https://ciekawostki.online/ciekawostki/544/o-antonio-vivaldim/

Zachęcam do poznawania i słuchania muzyki klasycznej każdego dnia. Ma ona ogromny wpływ na mózg, procesy uczenia się. Poniżej artykuły na ten temat.

https://przekroj.pl/nauka/muzyka-dla-ciala-muzyka-dla-duszy-naukowy-wymiar-muzykoterapii-enis-yucekoralp

O roli muzyki klasycznej w zajęciach szkolnych w kolejnym wpisie,

Zapraszam,
Marta Kisielewicz