DSC_0009Uczniowie naszej szkoły: Karolina Suchta, Klara Janiszewska, Julianna Skuz, Hubert Ruciński oraz Damian Jurek biorą udział w projekcie IPN pt. „O tym nie można zapomnieć. Kobiety, które przeszły piekło obozów koncentracyjnych i sowieckich łagrów”. Jego celem jest uwrażliwienie młodego pokolenia na ludzką krzywdę. Uczniowie biorą udział w warsztatach historycznych, literackich. Uczą się też pracy z kamerą. Pracownicy IPNu przygotowali ich do rozmów z byłymi więźniarkami. Ciekawy wykład wygłosiła dr Ewa Wojtyna, lekarz psychiatra, która wytłumaczyła, co się dzieje z umysłem człowieka, który trafia do obozu; zaś Władysław Jurkow, znany polski dokumentalista udzielił wskazówek, jak nakręcić dobry film. Jego podstawowe maksymy to: Szacunek dla człowieka; Szacunek dla historii, Szacunek dla widza.
Na koniec projektu nasi uczniowie nakręcą film. Jego bohaterką będzie Pani Danuta Bogacka-Bogdaniuk. Być może dzięki nam zostanie ocalona na zawsze.