DSCF2087W czwartek 30 stycznia naszą szkołę odwiedził „Zwykły bohater”. Tak określił siebie Pan Tadeusz Stankiewicz. ,,Jestem zwyczajnym człowiekiem, tak jak wasi dziadkowie.” Pan Tadeusz jest honorowany tytułem ,,Sprawiedliwy wśród Narodów Świata” przyznawanym osobom, które podczas II wojny ratowały Żydów.
Pewnego dnia młody Stankiewicz znalazł ledwo żywego Jana Szmulewicza. Był to Żyd, któremu udało się zbiec z obozu pracy w Józefowie. Tadeusz, wraz z siostrą-Barbarą, zaciągnęli rannego do domu, ratując mu w ten sposób życie. Młody Janek Szmulewicz był jednym z sześciu ludzi ocalonych przez rodzinę Stankiewiczów. Wiele lat po wojnie Jan Szmulewicz napisał rozczulający list, w którym zawarł część swojej historii i uczucia, jakie towarzyszyły mu przez ten czas. ,,(..)Dziś jestem emerytem. Mam 85lat… I niedużo mogę. Dziękuję! Tyle mogę powiedzieć. Pozdrawiam wszystkich sprawiedliwych.”
Prawie dwugodzinne spotkanie z młodzieżą zakończyły łzy wzruszenia. Uczniowie czekają na następne spotkanie z Panem Tadeuszem Stankiewiczem.