Wystawa „Józef Piłsudski – Pierwszy Dziadek Niepodległej” przygotowana przez Stowarzyszenie Wolnego Słowa została otwarta dla uczniów i gości w dniu 8 listopada 2018 roku w auli Liceum. Sprowadzenie wystawy i pokazanie jej w Brwinowie wpisuje się w szereg działań zorganizowanych z okazji 100 rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę.

Wystawę obejrzeli uczniowie wraz z nauczycielami z klas VI, VII, VIII szkoły podstawowej, klasy III gimnazjum i klasy I,II,III liceum. W dniu 11.11. 2018 wystawa została udostępniona mieszkańcom Brwinowa. Po wystawie oprowadzali uczniowie klasy pierwszej i drugiej Liceum oraz jeden z twórców wystawy pan Karol Kuhn.
Wystawa została przygotowana na 42 planszach w rozmiarze 70 cm na 100 cm w kolorze apli, czyli munduru legionowego ze strukturą tkaniny mundurowej w tle. Jako ramę planszy umieszczono dystynkcje marszałka. Wystawę podzielono na dwie główne części, pierwsza opowiada o działalności politycznej i wojskowej Józefa Piłsudskiego, druga o życiu prywatnym: pasjach, kobietach, dzieciach i nawykach.
Wystawę przygotowali historycy edukatorzy: pan Witold Rawski – Członek Zarządu Stowarzyszenia Wolnego Słowa, pan Andrzej Chmielarz – pracownik Wojskowego Centrum Edukacji Obywatelskiej, pan Karol Kühn – dyrektor Biura Zarządu Stowarzyszenia Wolnego Słowa, projekt graficzny przygotowała pani Katarzyna Pszczoła. Autorzy wystawy współpracowali z Muzeum Historii Polski, Ministerstwem Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
Uczniowie mogli dowiedzieć się różnych ciekawostek o wielkim Polaku. Na przykład, że w całym swoim życiu nie dbał o stronę materialną, swoje wynagrodzenie przekazywał na cele charytatywne i tylko część oddawał żonie. Pijał dziennie do 10 herbat, każdą słodził ośmioma łyżeczkami cukru, lubił ciasta i wszelkie słodycze. Imieniny, na które przyjeżdżali oficerowie z armii, były radośnie obchodzone w Milusinie pod Warszawą. Gdy był na Maderze, Polacy wysłali tysiące kart z życzeniami dla Marszałka.
Zapraszamy do obejrzenia wystawy do 29.11.2018 w dni powszednie do godz. 18.00
Katarzyna Baczyńska
Fot. P. Waldemar Zieńko
Magdalena Wójcik, kl. II a LO