W tym roku obchodzimy setną rocznicę odzyskania nieodległości, z tej okazji odbywają się różne uroczystości, między innymi gra miejska Ulice Brwinowa – śladami NIEPODLEGŁEJ. Organizatorem było ZSO w Brwinowie.
W zabawie uczestniczyło osiem drużyn – 2 ze Szkoły Podstawowej nr 1 w
Brwinowie i 6 z ZSO w Brwinowie. Pokonywały trasę ulicami naszego miasta, wykonując zadania związane z wydarzeniami sprzed 100 lat. Oto kilka zagadek jakie musieli rozwiązać uczestnicy, aby odszukać trasę.
• Patron ulicy, na której czeka Was kolejne zadanie, w styczniu 1918 r. przedstawił program pokojowy nazywany 14 punktami . 8 punktów tego programu dotyczyło konkretnych problemów terytorialnych w Europie i Azji.
• Patron ulicy, w którą należy skręcić, to uczony i polityk, profesor politechniki w Zurychu. Władzę przekazał mu Naczelnik Państwa Józef Piłsudski w Belwederze. Poszukajcie drewnianej studni. Tam czeka na Was zadanie i dalsze wskazówki.
• Budynek, który musicie odszukać, pełnił początkowo funkcję kaplicy dworskiej. Potem przeniesiono go do Brwinowa i usytuowano na grobie oficera wojsk polskich z okresu insurekcji kościuszkowskiej. W akcję ratowania obiektu zaangażowane było Brwinowskie Towarzystwo Opieki nad Zabytkami.
• W nazwie tej ulicy są cztery jedynki. Sprawdź, co znajduje się pod numerem 5.
• Na Rynku znajduje się kilka pomników. Jeden z nich nie jest oryginalny. Został zniszczony
• w czasach PRL-u. Tablice były ukrywane przez mieszkańca Brwinowa w komórce pod węglem. Odbudowano go w 70 rocznicę odzyskania niepodległości. Obejrzyj go dokładnie. Sprawdź, ilu brwinowian poległo w walkach o wolność w latach 1914-1920. To hasło, na które łącznicy znajdujący się w okolicach pomnika, dadzą Ci dalsze wskazówki.
• Na początku XX w., po raz pierwszy od czasu rozbiorów, zaborcy złamali swój sojusz. Polacy zaczęli rozważać, jak może to wpłynąć na naszą przyszłość, jeśli dojdzie do wojny. Jedno było dla wszystkich
jasne. Trzeba się przygotować do walki, ćwiczyć ciało i ducha. Powstało szereg organizacji, m. in. Towarzystwo Gimnastyczne „Sokół”. Odszukajcie w Brwinowie ulicę, która ideą jest związana z tą
organizacją. Jej nazwa zaczyna się na S. Znajdziecie tam duża bramę, w której czeka na Was członek tej organizacji. On pokieruje Was dalej. Mam nadzieję, że Czytelnicy, podobnie jak uczestnicy gry, poradzili
sobie z tymi zagadkami. Serdecznie dziękujemy naszym sponsorom i pomocnikom: Urzędowi Gminy
Brwinów, Cukierni Jarzyna, Towarzystwu Przyjaciół Brwinowa, Straży Pożarnej w Brwinowie.
Elżbieta Więch