8 czerwca odbył się bieg – Sztafeta ,,Wolności” celem upamiętnienia setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Było to święto i wydarzenie dla wszystkich uczniów naszej szkoły, którzy tego dnia ubrani w kolory biało – czerwone kibicowali wszystkim reprezentacjom, a najgłośniej wspierali swoich kolegów z ,,Dwójki”.
W biegu wzięły udział reprezentacje wszystkich szkół z terenu gminy Brwinów. Odbyły się dwie sztafety: pierwsza dla uczniów szkół podstawowych kl. I – III, w drugiej zaś pobiegli uczniowie klas VII, gimnazjum oraz LO. Drużyna składająca się z 6 zawodników biegła łącznie na symbolicznym dystansie 1918 m, nawiązując w ten sposób do roku odzyskania przez Polskę niepodległości. Rywalizacja sztafet w obu kategoriach wiekowych zakończyła się zwycięstwem zawodników z Zespołu Szkół Ogólnokształcących w Brwinowie. Naszą sztafetę szkoły podstawowej rozpoczęła Marysia Harowicz, która jako pierwsza przekazała pałeczkę sztafetową Wojtkowi Kułaszko, a następnie pobiegli: Gabriela Stelmaszczyk, Maciej Jaroszewski, Magda Ryś i na ostatniej zmianie biegł Szymon Rycerz. W drugiej sztafecie w kategorii młodzież bieg rozpoczęła Natalia Pawłowicz, następnie pobiegli: Oskar Romańczuk, Klaudia Kowalska, Piotr Ryś, Kamila Fijałkowska, kończył sztafetę – na pierwszym miejscu – Jakub Dziubalski. W reprezentacji Liceum Ogólnokształcącego pobiegli: Natalia Matlak, Damian Piasek, Patryk Żółciński, Patrycja Urbańska, Magda Wójcik, Kuba Barciński. Na trybunach widać było entuzjazm, radość ze zwycięstwa swoich kolegów oraz uśmiechnięte, wymalowane na biało- czerwono, buzie kibiców. Wszyscy uczestnicy (54 uczniów ) biegu – Sztafeta ,,Wolności ” otrzymali dyplomy, upominki oraz gratulacje z rąk Burmistrza Brwinowa Pana Arkadiusza Kosińskiego, Zastępcy Burmistrza Pana Jerzego Wysockiego, dyrektor Szkoły Podstawowej nr 1 w Brwinowie Pani Anny Kurman oraz dyrektor ZSO Pani Zofii Kowalczyk.
Po uroczystej dekoracji na piersiach wszystkich lekkoatletów w promieniach słońca błyszczały pamiątkowe medale. I kiedy wydawało się, że to już koniec i trzeba iść na lekcje, prowadzący uroczystość Pan Jakub Jasiński zapowiedział niespodziankę przygotowaną przez Panią Mirę Misarko. Popłynęła z głośników muzyka Poloneza Wojciecha Kilara i stało się jasne, że Pani Mira zaprasza na płytę boiska piłkarskiego do odtańczenia poloneza. W tańcu wzięło udział 116 par, a wśród nich dyrektor ZSO Pani Zofia Kowalczyk z Burmistrzem Panem Arkadiuszem Kosińskim. Tańczyli wszyscy: goście, nauczyciele, pracownicy i uczniowie, a w tle powiewało hasło napisane na tę okoliczność przez młodzież naszej szkoły ,,WOLNOŚĆ JEST JAK CHLEB, SMAKUJE WSZYSTKIM”
Sztafeta Wolności była jedną z wielu uroczystości na mapie obchodów stulecia odzyskania przez Polskę niepodległości w gminie Brwinów. Sztafetę przygotowali i sędziowali nauczyciele wychowania fizycznego ZSO w Brwinowie: p. Waldemar Zieńko, p. Andrzej Przekop, p. Jan Niemira, p. Małgorzata Laskowska, p. Piotr Makijenko, p. Jakub Jasiński, p. Mira Misarko i p. Jagoda Borchert. Swoją pomocą i życzliwością w organizacji służył p. Jacek Zieliński – kierownik hali sportowej.
Tekst Jagoda Borchert, zdjęcia Waldemar Zieńko