DSCF2106W dniu 31 stycznia br. w naszej szkole z okazji zbliżających się ferii zimowych zostały zorganizowane spotkania dla uczniów dotyczące bezpieczeństwa podczas zimowego wypoczynku. Spotkania zostały zorganizowane w ramach współpracy ze Strażą Miejską w Brwinowie.
Ferie zimowe to czas odpoczynku od nauki, to czas beztroskiej zabawy. Na spotkaniu przypomniano uczniom o zasadach bezpiecznego zachowania się podczas zabaw zimowych. Zamieszczamy kilka porad i wskazówek jak bezpiecznie spędzić ferie zimowe:
 Nigdy nie zjeżdżamy na sankach w pobliżu dróg – także tych rzadko uczęszczanych. Zwracamy uwagę, czy zachowana jest bezpieczna odległość do najbliższej ulicy. Skąd możemy mieć pewność, że wyhamujemy na czas, widząc zbliżający się samochód?
 Rzucając się śnieżkami, nie łączymy miękkiego śniegu z kawałkami lodu czy kamyczków. Staramy się nie celować w twarz drugiej osoby, żeby nie uszkodzić komuś oka. Nigdy nie rzucamy śnieżkami w nadjeżdżające samochody – zaskoczony kierowca może stracić orientację i spowodować wypadek.
 Na łyżwach jeździ się tylko w wyznaczonych miejscach. Stawy, jeziora czy rzeki, nawet, jeśli pokryte są (z pozoru!) grubą warstwą lodu, nie są bezpiecznym miejscem do zabawy. Lód w każdej chwili może się załamać!
 Place budowy to nie miejsce na zabawę. Pokryte śniegiem kopce kuszą i zachęcają do gonitwy, jednak nigdy nie możemy być pewni, czy warstwa białego puchu nie kryje szczelin lub głębokiego, źle zabezpieczonego, dołu.
 Zjeżdżając na nartach czy sankach, pamiętamy o obowiązujących na stokach przepisach i zasadach bezpieczeństwa.
 Nie doczepiamy sanek do samochodu. Źle zabezpieczony kulig może stwarzać duże zagrożenie dla naszego bezpieczeństwa.
 Nie gramy w „hokeja na lodzie” na ulicy. Zajęci zabawą, możemy nie dostrzec w porę nadjeżdżającego z nadmierną prędkością samochodu.
 Pamiętamy, że w zimowe dni kierowcy mają ograniczoną widoczność, a samochody potrzebują dłuższego czasu hamowania. Nie przebiegamy przez ulicę. Nie przechodzimy w miejscach niedozwolonych. Pamiętamy też, by doczepić do rękawa lub plecaka elementy odblaskowy.
 Widząc zwisające z dachów sople, nie strącamy ich patykami lub kamieniami. Informujemy o nich osobę dorosłą.
 Uważamy na źle zabezpieczone konstrukcje ze śniegu. Dach igloo, w momencie odwilży, grozi zawaleniem i przysypaniem nas. O nieszczęście nietrudno. Zwracamy się z prośbą do rodziców i opiekunów, by w tych terminach zwracali szczególną uwagę na najmłodszych. W województwie mazowieckim ferie zimowe trwają w okresie od 17.02.2014 r. do 2.03.2014 r.
Podczas spotkań uczniowie zostali zapoznani z informacjami dotyczącymi zagrożenia powodowanego tlenkiem węgla. Akcję edukacyjną „NIE dla czadu!”, prowadzi Państwowa Straż Pożarna. Szczegółowe informacje znajdują się na stronie www.mazowsze.straz.pl.

Wszystkim uczniom, rodzicom oraz nauczycielom życzymy zdrowych, bezpiecznych ferii, które dostarczą wielu niezapomnianych wrażeń.
ikona_pdfPowyższy tekst do pobrania TU >>