Zgodnie z zapowiedzią oddaliśmy w Państwa ręce kolejny numer naszej gazetki, w której piszemy o tym co ciekawego działo sie w świetlicy od początku roku szkolnego do końca grudnia. A działo się dużo, oj działo…!
Wrzesień. Rok szkolny zaczął się na dobre. Na pierwszym miejscu znalazły się nauka i obowiązki co nie znaczy, że zapomnieliśmy o lecie i wakacjach. Będąc na fali wakacyjnych wspomnień ogłosiliśmy konkurs plastyczny „Pocztówka z wakacji”, którego finał odbył się 24 września. Dostaliśmy wiele przepięknych prac. Jury miało bardzo trudne zadanie, gdyż z kilkudziesięciu wyjątkowych musiało wybrać tylko kilka, które zostały nagrodzone. Oto lista laureatów: I miejsce zdobyła Maja Jędrzejak z klasy 1 C, II miejsce ex aequo Julia Wysocka i Bartek Szmyrka z klasy 2 A, III miejsce Ala Marchel z klasy 2 A. Trzy wyróżnienia otrzymali: Antoni Sarna, Witalij Powtorejko oraz Denis Lisovitskyi. Zwycięzcy nagrodzeni zostali książkami oraz innymi, miłymi upominkami. My gratulujemy wszystkim bez wyjątku!
Październik był w naszej świetlicy miesiącem spotkań z niecodziennymi gośćmi (w ramach tematu tygodnia “Poznajemy zawody”), konkursów oraz hucznej imprezy haloweenowej. Oto krótkie relacje z minionych wydarzeń.
Dużo nas, dużo nas do pieczenia chleba, a właściwie do… wyrobu bułeczek drożdżowych! 10 października ok. godz. 15 do naszej świetlicy przybył niespodziewany gość. Zaskoczone dzieci z uśmiechami na twarzach próbowały odgadnąć kim jest przybyły Pan ubrany na biało oraz czym trudni się na co dzień. Był to p. Janusz Gwara, pracownik piekarni i cukierni AK z Otrębus, który dzięki uprzejmości swojej oraz dyrekcji piekarni podzielił się z naszymi dziećmi tajnikami swojej profesji. Podczas spotkania, które trwało prawie 2 godziny dowiedzieliśmy się jak złożony i trudny jest zawód piekarza. Później każdy mógł dotknąć po kawałku ciasta – przekonać się jak jest mięciutkie i gładkie (co było dla wielu niemałym zaskoczeniem) oraz stworzyć samodzielnie lub z niewielką pomocą specjalisty własne wyroby. Spod rączek zafascynowanych uczestników wychodziły przepiękne rogaliczki, cudne warkoczyki, fantazyjnie skręcone bułeczki, które dzieci mogły zabrać do domu do upieczenia (oczywiście wyłącznie do dekoracji, gdyż warunki świetlicowe nie są odpowiednie do wyrobu przysmaków J). Na koniec wszyscy mogli skosztować przywiezionych przez pana Janusza wyrobów w postaci pysznych bułeczek i chałek z kruszonką. Gość otrzymał gromkie brawa i głośne podziękowania. My też za wizytę serdecznie dziękujemy i zapraszamy do odwiedzenia piekarni AK z Otrębus www.ak.otrebusy.pl J
Serdeczne podziękowania kierujemy również do Pani Anny Różnickiej, która dzień później, w piątek 11 października odwiedziła naszą świetlicę. W ramach wspomnianego tygodnia zawodów dzieci poznały kolejną ciekawą profesję jaką jest zawód fotografa. Pani Ania z pasją opowiadała o tym jak wygląda jej praca oraz jakich narzędzi używa by wykonać fantastyczne, niezapomniane zdjęcia. Pokazała dzieciom albumy z autorskimi fotografiami oraz aparaty z ogromnymi obiektywami. Cierpliwie odpowiadała na liczne pytania naszych ciekawskich podopiecznych, którzy z wielkim zainteresowaniem uczestniczyli w spotkaniu. Osoby zainteresowane zapraszamy do odwiedzenia strony internetowej Pani Ani www.annaroznicka.com i obejrzenia jej pięknych zdjęć!
Z kolei w świetlicy naszych najmłodszych, również było ciekawie J. Zerówkowicze rywalizowali w konkursie na Uważnego Słuchacza. Dzieci przez cały miesiąc we wtorki i piątki brały udział w spotkaniach z bajką. Zadaniem małych słuchaczy było jak wskazuje nazwa konkursu uważne słuchanie (ze zrozumieniem) i odpowiadanie na zadawane pytania. Konkurs wygrała Daria Figuła (0B), drugie miejsce zdobyła Ola Galicka (0D). Gratulujemy!
Miesiąc zakończyliśmy zabawowo. 29 października w auli szkolnej odbyła się zorganizowana przez naszą świetlicę Wielka Impreza Halloweenowa. Zaprosiliśmy na nią wszystkich podopiecznych wraz z rodzicami. Szalona zabawa duchów, wampirów, wiedźm oraz innych przerażających upiorów poprzedzona była popisem wokalnym dzieci, a także krótką prezentacją kółek świetlicowych. Nie zabrakło również konkursów – na najstraszniejsze przebranie oraz tańca z miotłą. Zdaniem jurorów wszystkie dzieci bez wyjątku zasłużyły na nagrodę, dlatego za swój udział w konkurach oraz prezentację stroju każdy otrzymywał małą słodycz. Po szaleństwach na parkiecie przy głośnej muzyce spragnione dzieci zaproszone zostały na chłodne napoje oraz słodki poczęstunek w iście upiornym stylu. Halloweenowych potraw było pod dostatkiem. Wszyscy przybyli rodzice zadbali o to, by dzieciom niczego nie zabrakło. Bardzo ważnym wydarzeniem wieczoru był konkurs dla rodziców na najstraszniejszą potrawę. Ci, którzy mieli okazję z bliska zobaczyć własnoręczne wyroby Szanownych Uczestniczek zafascynowani byli ich pomysłowością i realnym wyglądemi. Do konkursu stanęły wykonane z kruchego ciasta przerażające paluchy wiedźmy z długimi pazurami autorstwa mamy Ali Marchel oraz Julii Wysockiej (mama Julii dodatkowo przyrządziła krwawy popcorn) oraz upiorne babeczki mamy Patrycji Poręckiej. Zwyciężczyni – p. Marchel – otrzymała dyplom oraz uznanie wszystkich obecnych. My serdecznie dziękujemy Paniom za zaangażowanie, rodzicom za mnóstwo smakołyków a wszystkim uczestnikom imprezy za obecność i przednią zabawę J
Listopad upłynął pod hasłem polskich legend. Oprócz zajęć dydaktycznych zgodnych z miesięcznym planem pracy dzieci poznały najsłynniejsze historie: „O Lechu, Czechu i Rusie”, „O smoku Wawelskim”, „O złym księciu Popielu”, „O śpiących rycerzach pod Giewontem”, „O pająku, który dopomógł królowi”, „O Warsie i Sawie”, „O Wandzie co nie chciała Niemca”, „Przerwany hejnał”, „Złota kaczka” oraz „Historia poznańskich koziołków”. Już na początku miesiąca ogłoszony został Wielki Konkurs pt. “Czy znasz polskie legendy?”, który w efekcie końcowym składał się z 2 części: wiedzy oraz plastyczno-technicznej. Przez cały ten czas dzieci codziennie przyswajały wiedzę z zakresu czytanych (opowiadanych) historii oraz ciężko pracowały rączkami lepiąc imponujące postaci z legend (w ramach kółka „Moje ręce wiele mogą…” – ćwiczenia manualno- grafomotoryczne), a także malując przepiękne dzieła pod okiem p. Aldony Pomianowskiej. Zwieńczeniem miesięcznej, wytężonej pracy była wystawa dzieł oraz Wielki Finał Konkursu, który odbył się we wtorek 10 grudnia w świetlicy przy głównym hallu. Zaproszona przez dzieci Dyrekcja szkoły przybyła w komplecie, aby osobiście obejrzeć zmagania wybranych w eliminacjach uczniów. Do współzawodnictwa stanęło 9 grup reprezentujących różne klasy. Poziom wiedzy był niewiarygodnie wyrównany. Uczniowie odpowiadali na pytania wyśmienicie! Na specjalne gratulacje zasłużyła najmłodsza grupa Zerówkowiczów, która wiedzą nie ustępowała swoim starszym kolegom. Dzieci za prawidłowe odpowiedzi otrzymywały punkty w postaci słodkości, które każda drużyna musiała zachować (co było bardzo trudne J!) do podliczenia. Całe wydarzenie uświetnił specjalny gość, Oskar Pietrzyk, który w najprawdziwszym stroju hejnalisty, wspaniale grając na trąbce wykonał hejnał mariacki a na sam koniec spotkania znaną świąteczną melodię. Wszyscy Konkursowicze dostali nagrody oraz wspaniałe dyplomy. W konkursie plastycznym przyznaliśmy 2 miejsca: I zdobyła Wiktoria Gacka z klasy 2B a II Karolina Jankowska z klasy 1B. Jesteśmy bardzo dumni z naszych podopiecznych!
Grudzień zaczęliśmy od uczczenia święta górnika. Z tej okazji grupa dzieci wykonała z pomocą wychowawcy makietę obrazowo ukazującą pracę górników pod ziemią. Była winda oraz malutkie wagoniki przewożące węgiel. Dzieci dowiedziały się również jak ciężka i niebezpieczna jest praca górników, poznały krótką historię powstania węgla, a także samodzielnie narysowały węglem jak wyobrażają sobie pracę w kopalni. Mijały kolejne dni i wszyscy zaczęliśmy coraz silniej odczuwać świąteczną atmosferę. Dzięki p. Ryszardowi Krzywikowi w ramach kółka muzycznego mogliśmy codzienne kolędować. Zaczęliśmy też produkcję ozdób choinkowych na kiermasz świąteczny. Wytwarzaliśmy wspólnie piękne łańcuchy, kolorowe ptaszki, fantazyjne, świecące aniołki oraz zdobione, piękne bombki. Do sprzedawanego asortymentu dołączyły pieczone w szkolnej kuchni piękne pierniczki do powieszenia na choinkę. Wszystkie sprzedały się w przeciągu dwóch dni J.
Dziękujemy wszystkim dzieciom i rodzicom za zakupy na naszym kiermaszu. Zarobione pieniądze zasilą fundusz świetlicowy i pomogą w zakupie jeszcze większej ilości różnego rodzaju artykułów plastycznych czy upominków na konkursy.
W tym miejscu pragniemy serdecznie podziękować wszystkim naszym Przyjaciołom, którzy w różnej formie nas wspomagają. Lista jest długa i nie sposób jest wymienić wszystkich z imienia i nazwiska, ale my pamiętamy o każdym. Dziękujemy rodzicom i dzieciom za przynoszone dary w postaci książek, zabawek, artykułów papierniczych, za zasilanie funduszu świetlicowego miesięczną składką w kwocie 5 zł. Jest to niewielka kwota, ale dla nas stanowi nieocenione wparcie. Zachęcamy wszystkich do dalszej pomocy, za którą będziemy nieustannie wdzięczni!
Na koniec w imieniu całego zespołu wychowawców pracujących w świetlicy pragniemy złożyć Państwu życzenia wszystkiego co najlepsze w Nowym Roku. Samych sukcesów i jak najmniej problemów związanych z naszymi dziećmi! Kolejne wydanie gazetki dostępne będzie pod koniec marca. Do zobaczenia!
Marta Marczak