świetlicaPierwszy kwartał nowego roku za nami, w związku z tym czas na kolejną porcję nowin prosto z naszej świetlicy. Zapraszamy do lektury!

Styczeń. Święta Bożego Narodzenia za nami, a my wciąż czujemy ich magiczną atmosferę. Czas jednak najwyższy powrócić do intensywnej nauki, ponieważ koniec semestru tuż-tuż. W tym półroczu (podczas kolejnych miesięcy) postanowiliśmy położyć szczególny nacisk na utrwalanie podstawowych zasad savoir-vivre’u. Dzieci magiczne słowa znają, jednak trzeba im o nich często “przypominać”.W związku z tym w styczniu ogłosiliśmy Konkurs na Mistrza Dobrych Manier, który zakończymy w czerwcu, przed samymi wakacjami. Mistrzów wybieramy raz w miesiącu. O ten zaszczytny tytuł dzieci walczą zbierając punky: czerwone serdusza – dziewczynki, zielone gwiazdki – chłopcy. Oceny wystawiamy w 3 kategoriach – zachowanie w zabawie, zachowanie na placu zabaw oraz stosowanie zwrotów grzecznościowych. Pierwszymi zdobywcami upragnionych medali, a zarazem przykładem dla pozostałych kolegów i koleżanek zostali: Aleksandra Galicka (Od), Mikołaj Matuszewski (Oa), Krzyś Grochal (0c), Lenka Szlaga (0B), a także Zuzia Wężowczyk z klasy Ia oraz Cyryl Pańków z klasy II a. Gratulujemy serdecznie!

Luty. Kiedy cała Polska kończyła już powoli swoje ferie zimowe, my je dopiero zaczynaliśmy. Przed ich rozpoczęciem dużo uwagi poświęcaliśmy bezpieczeństwu oraz odpowiedzialnemu zachowaniu się w groźnych sytuacjach. Rozmawialiśmy i malowaliśmy. Poza tym opowiadaliśmy o planach na ferie, ale też wymienialiśmy się pomysłami jak można spędzić “beznudnie” czas wolny pozostając w domu. Jak co miesiąc w ramach kółek świetlicowych, realizowane były zajęcia manualne, doświadczalne oraz ekologiczno-przyrodnicze.

Marzec. Po dwutygodniowym odpoczynku, pełni siły i zapału rozpoczęliśmy wspólnie kolejny miesiąc, który obfitował w wiele atrakcji. Przede wszystkim już od grudnia, z nieocenioną pomocą pana Ryszarda Krzywika oraz pani Aldony Pomianowskiej przygotowywaliśmy się do Pierwszego Festiwalu Piosenki Świetlicowej, który odbył się 14 marca w auli liceum. Całą imprezę fantastycznie poprowadzili: Nina Balcerak, Antek Warchoł i Kuba Harowicz z klasy II b. Chwilę przed występami naszych małych artystów odbył się jeszcze krótki wywiad “na żywo” z uczniami klas I-III o tym, w czym jest lepsza dziewczyna od chłopaka i odwrotnie – a to dla uczczenia Dnia Kobiet i Dnia Chłopaka.
Chwilę potem nasi podopieczni zaprezentowali swoje talenty wokalne. Do konkursu staneło 8 grup z klas 0-III. Skład ich był następujący:
1) Weronika Ogrodowczyk, Daria Figuła i Lena Szlaga z piosenką “Kiedy pada deszcz za oknem”,
2) Adam Kidziński, Kamil Niedek i Janek Kowalski z piosenką “Żołnierską”,
3) Olga Kląskała i Nadia Mroczek z piosenką ”Miasto budzi się”,
4) Miłosz Nawrocki, Kacper Gwara i Czarek Miernicki z piosenką “Nadzieja”,
5) Natalia Sękulska, Nina Balcerak, Ola Kuszelewska i Julia Dominiak z piosenką “Krakowski spleen”,
6) Kuba Przybysz i Denis Lisovitskyi z piosenką “Czterej Pancerni”,
7) Franek Bożyk i Maciek Szczechowicz z piosenką “Bałkanica”, oraz
8) Patrycja Hanc i Michał Brudnowski z piosenką “Czy warto było szaleć tak”.

Dodatkowo występy urozmaicił popis grupy tanecznej – dziewczynek z klasy IIa: Ali Marchel, Julii Wysockiej, Julii Głasek, Letycji Kliczewskiej, Oliwii Bulskiej i Magdy Ryś.
Każdy razem i z osobna wypadł fantastycznie, toteż wszystkim należały się gromkie brawa, którymi zresztą zostali nagrodzeni przez wspaniałą, licznie przybyłą publiczność. Konkurs wygrali, zdobywając I miejsce, Franek Bożyk i Maciek Szczechowicz z klasy II a, którzy wykonali wspólnie utwór “Bałkanica”, zdobywając najwięcej głosów sędziowskich i otrzymując nagrodę główną – Złotego Ananasa. Na zakończenie części artystycznej refren ostatniej piosenki “Czy warto było tak” wykonali wspólnie rodzice. Pięknie! Potem przyszedł czas na wręczenie zasłużonych nagród – dyplomów oraz słodkich upominków.
Po zakończeniu części oficjalnej wszystkie mamy, ciocie, babcie zostały zaproszone wraz z dziewczynkami do dużej świetlicy, gdzie wykonywały pyszne, kolorowe kanapki dla chłopaków. Natomiast tatusiowie, wujkowie, dziadkowie udali się do świetlicy nr 10, w której (głównie dzięki ogromnemu zaangażowaniu p. Zaremby, taty Mateusza Zaremby z kl. II a) majsterkowali, budując dla dziewczyn najprawdziwszy domek dla lalek.
Naszym zdaniem całe wydarzenie było bardzo udane, szczególnie dzięki wspaniałej atmosferze stworzonej przez utalentowane dzieci, ale też obecności rodziców oraz pani dyrektor Anny Zalewskiej, którzy znaleźli czas przy przyjść i być tam razem z nami. W tym miejscu pragniemy też serdecznie podziękować za wszystkie przyniesione produkty do pysznych kanapeczek! Wszyscy Państwo jak zawsze wywiązali się z powierzonego zadania na 6! Dziękujemy!
Kolejnym ważnym wydarzeniem była wycieczka do pobliskiego Muzeum Anny i Jarosława Iwaszkiewiczów, do którego udaliśmy się we wtorek 25 marca. Wszystko to w związku z tygodniem poświęconym patronowi naszej szkoły. Dzień wcześniej, w poniedziałek, duża grupa dzieci będących w tym czasie w świetlicy odwiedziła szkolną czytelnię, gdzie przyjęła nas bardzo serdecznie p. Barbara Żak-Pławska która wprowadziła nas w tematykę życia i twórczości pisarza. Bardzo dziękujemy za spotkanie! Następnego dnia wycieczkowicze, z bagażem zdobytej dzień wcześniej wiedzy wyruszyli na zwiedzanie. Grupa liczyła 18 dzieci. Do opieki były 3 Panie, które czuwały na bezpiecznym przejściem oraz kulturalnym zachowaniem w muzeum. Będąc na miejscu zobaczyliśmy willę w której mieszkał i tworzył pisarz. Dzieci najbardziej zainteresował ogromny księgozbiór starych książek należących do rodziny Iwaszkiewiczów, przepiękne stare meble, oraz bogata w trofea myśliwskie kolekcja dzikich zwierząt, na które jak się dowiedzieliśmy od oprowadzającego nas pana przewodnika, polował nie Jarosław Iwaszkiewicz a jego teść, Stanisław Lilpop.
Podczas prawie godzinnego zwiedzania domu dzieci zadawały mnóstwo pytań, wykazywały wielkie zainteresowanie wszystkim co zobaczyły. Jesteśmy dumne z naszych podopiecznych, że tak pięknie zachowywały się na wycieczce, czym dały swojej szkole wspaniałe świadectwo! Po dwóch godzinach byliśmy z powrotem w świetlicy. Zachęcamy wszystkich do odwiedzenia tego historycznego miejsca, naprawdę warto! Fotorelacja z wycieczki do obejrzenia wkrótce na stronie internetowej szkoły.

Poza tym w naszych świetlicach w marcu odbyły się jeszcze dwie akcje: Akcja Zegar oraz stara zabawa w Państwa-Miasta, którą niektórzy z nas – rodziców – pamiętają pod nazwą “Inteligencja”. Pierwsza miała na celu “zaprzyjaźnienie” się z zegarem wskazówkowym. Było więc mierzenie czasu, odliczanie, konkurencje na czas, liczenie sekund, minut i godzin, a także wykonywanie zegarów z kartonów (klasy starsze) i haftowanych (klasy młodsze).
Bardzo dużym zainteresowaniem dzieci z klas II-III cieszyła się natomiast wspomniana gra “Inteligencja”. Dzieci wykazały się naprawdę dużą wiedzą i refleksem w odpowiedziach. Choć czasem myliły im się państwa z miastami i odwrotnie to jest to jednak jak najbardziej zrozumiałe! Nasze dzieci dopiero zdobywają wiedzę o otaczającym nas świecie, a mimo to ich wiadomości są naprawdę imponujące!

Na koniec serdecznie podziękujemy wszystkim wspomagającym nas Rodziców, za wszystkie dary na rzecz naszej świetlicy – gry, zabawki, klocki, ozdoby wielkanocne i zasilanie funduszu świetlicowego, ale też za przemiłe słowa zadowolenia, które od Państwa słyszymy. Są one dla nas bezcenne i bardzo, bardzo motywujące!

W imieniu całego zespołu wychowawców świetlicy

Marta Marczak

swietlica_zyczenia