W ramach Tygodnia Misyjnego 26 października w naszej szkole odbyło się spotkanie z misjonarzem.

Ksiądz Jan Kędziora, ze Stowarzyszenia Księży Pallotynów, 20 lat przebywał w Kongo –  niedaleko Rwandy.

Korzystając z uprzejmości Pallotyńskiego Sekretariatu Misyjnego, zaprosiliśmy  księdza, aby opowiedział nam o życiu ludzi, wśród których mieszka adoptowany przez uczniów naszej szkoły – Gilbert.

Od 2005 roku nasza szkoła uczestniczy w Pallotyńskiej Adopcji Serca i otacza swą opieką chłopca z Rwandy, który w wyniku wojny domowej stracił najbliższych. (Gilbert ma w tej chwili 15 lat).

Spotkanie odbyło się w auli w trzech grupach wiekowych:

Grupa I – to gimnazjaliści

Grupa II- klasy IV-VI

Grupa III – klasy I-III

Wszyscy z uwagą i zainteresowaniem słuchali opowiadań księdza.

Opowiadania i wspomnienia misjonarza urozmaicały zdjęcia, filmy oraz liczne pamiątki przywiezione z Kongo. Dzieciom bardzo podobała się piłka zrobiona ze starych, zwiniętych w kulę i sklejonych taśmą reklamówek oraz gitara, w której struny były ze szprych rowerowych.  Największe wrażenie zrobiła na wszystkich informacja, że cukier tam jest lekarstwem i nikt nie używa go codziennie. Zaskoczeniem  był również fakt, iż jeden obiad dla dziecka w Kongo czy Rwandzie kosztuje tylko 50 groszy, których niestety nie mają, aby codziennie zjeść posiłek.

Na zakończenie dzieci pomodliły się za misjonarzy, otrzymały od księdza błogosławieństwo i obiecały, że będą wspierać misje swoją modlitwą i, o ile to możliwe, materialnie.

Beata Kowalczyk