Już ponad rok w naszej Szkole funkcjonuje „cichy dzwonek”sygnalizujący rozpoczęcie i zakończenie lekcji.

W dzisiejszych czasach praktycznie każde urządzenie wydaje dźwięki, piszczy, gra, otaczają nas media z coraz intensywniejszymi dźwiękami, wyższymi częstotliwościami. Zakupy w markecie również nie są łatwe, gdy z głośników ciągle słychać reklamy, głośną muzykę, informacje o promocjach, aplikacjach… głowa pęka. Jesteśmy przebodźcowani.

Korytarze szkolne podczas przerw to poziom decybeli porównywalny z wiertarką udarową. Hałas jest szkodliwy, niekorzystnie wpływa na przyswajanie wiedzy, młodzież i dzieci są przestymulowane (dorośli również), trudniej się koncentrować. I wbrew pozorom, coraz więcej dzieci, ale i dorosłych, cierpi na tzw. nadwrażliwość słuchową. Często po powrocie do domu z kina, festynu czy nawet zakupów w markecie jesteśmy rozdrażnieni, zmęczeni, boli nas głowa. To mogą być objawy nadwrażliwości słuchowej oraz przestymulowania dźwiękami z otoczenia. Dlatego niektóre sklepy wprowadzają tzw. ciche godziny bez reklam z głośników.

Ciche dzwonki mają za zadanie wyrobić w dzieciach nawyk wyciszenia się i spokojnej komunikacji. Po kilku dniach nowego roku szkolnego można już zaobserwować niewielkie zmiany. Jeszcze na razie bardzo subtelne, ale już widoczne. Zaczęliśmy w tym roku od delikatnej muzyki ze śpiewem ptaków w tle.

W tym roku szkolnym jeszcze wiele wydarzeń z cyklu „cichy dzwonek”.

Na początek, z racji nowej pory roku, zmieniamy sygnał na refren ciekawej piosenki jesiennej pt: „Autumn leaves”.

Zachęcam do wspólnego nucenia, mruczenia, śpiewania i zapoznania się z historią tej piosenki, która powstała w latach 50 ubiegłego wieku.

A tu link do informacji, tekstu i wielu wykonań i interpretacji. I uwaga, mamy polskie wykonanie Michała Bajora.

Historia piosenki:

https://pl.wikipedia.org/wiki/Autumn_Leaves

wykonanie polskie Michał Bajor:

Sinatra:

Nat King Cole:

Eric Clapton:

jest ich dużo więcej…
Historia piosenki jest bardzo ciekawa, tak jak i wiele interpretacji…

Tu link do strony tekstem:

https://www.google.com/search?q=autumn+leaves+tekst&oq=autumn+leaves+tekst&aqs=chrome..69i57j0i22i30l9.5075j0j4&sourceid=chrome&ie=UTF-8