„My, tacy jak Zawiszacy” to gra historyczna zorganizowana przez Zespół Szkół Nr 2 w Brwinowie dla uczniów z naszej gminy, a honorowy patronat objął Burmistrz Gminy Brwinów, Pan Arkadiusz Kosiński. 4 drużyny spotkały się w poniedziałek, 14 maja. Do gry uczestnicy przygotowali się solidnie. Przeczytali wojenną literaturę, wśród której znalazły się takie książki, jak: „Asiunia” Joanny Papuzińskiej, „Zaklęcie na w” Michała Rusinka, „Czy wojna jest dla dziewczyn” Pawła Beręsewicza oraz „Tropami powstańczej przesyłki” Jerzego Kasprzaka.

Zanim jednak dzieciaki przystąpiły do gry, powitały gości honorowych. Byli nimi: pani Joanna Papuzińska, autorka znanych książek dla dzieci, oraz pan Janusz Beksiak, Zawiszak „krwi i kości”, znany ekonomista, a prywatnie mąż pisarki.

Goście odpowiadali na niezliczoną ilość pytań. A dzieciaki zainteresowane były wszystkim, nie tylko przygodami z czasów wojny, ale też i życiem współczesnym. Jednym z zaskakujących pytań było to o nazwiska. Jak to możliwe, by małżeństwo nie nazywało się tak samo. Odpowiedź Pana Janusza była prosta: Stateczny ekonomista, autor publikacji dla studentów, nie może być mylony z miłą panią od książek dla dzieci.

Dzieciaki miały przygotowane dla Nich niespodzianki- wręczyły Ordery Wdzięczności, narysowały prace, które oprawiły w kolorowe ramki, a Zosia podarowała Pani Joannie napisana przez siebie baśń pt. „Opowieść starego zegara”. Na koniec podarowaliśmy naszym Gościom kosz kwiatów.

I już mogliśmy przystąpić do gry. Najpierw drużyny musiały wykonać jak najlepiej zadanie, kim są Zawiszacy. Poprawność oceniał Pan Janusz Beksiak. A pnktowanie pozostałych zadań należało już do jury. Obradującymi byli:

  • Pani Mirosława Kosiaty, kierownik Biura Promocji Gminy Brwinów,
  • Pani Anna Sobczak, dyrektor Ok w Brwinowie.
  • Pani Agnieszka Olejniczak, pracownik świetlicy socjoterapeutycznej w Brwinowie.
  • Ksiądz Sylwester Lament.

Uczniowie rzucali kostką, żwawo skakali po ogromnej planszy, odpowiadali na pytania dotyczące historii, literatury wojennej, opowiadali historie związane z rekwizytami, wykonywali zadania wyjęte z kart książek. Dostawali dodatkowe punkty za najszybsze dotarcie do celu oraz za współpracę w drużynie. Wypisywaniem punktów na tablicy zajęła się Olimpia, a Kamila dbała o to, by zawodnicy nie pomylili swoich miejsc na planszy. Wygrali reprezentanci Dwójki.

Wszystkie drużyny zostały obdarowane prezentami, które ufundował Burmistrz Gminy Brwinów, Pan Arkadiusz Kosiński. Po tak wielkich emocjach apetyt uczestników był jeszcze większy. Bardzo dobrze się złożyło, ponieważ młodzi kucharze (Nikola, Zosia i Filip) przygotowali wojenny posiłek. Wojenny, gdyż była to kasza z gulaszem, i aby zawodnicy mogli otrzymać go, musieli wcześniej naprawdę się natrudzić.

Gra „My, tacy jak Zawiszacy”przeszła już do historii, ale uczestnicy wciąż zachowują miłe wspomnienia, utrwalone na zdjęciach wykonywanych przez Kamilę i na filmie nakręconym przez Zuzę.